מלחמות השבבים

המאבק על הטכנולוגיה שמניעה את העולם

Back

ספר השנה של ה-Economist 
רב מכר של ה- New York Times

מאז ומתמיד נלחמו בני אדם על שליטה במשאבים. מאות מיליוני אנשים לאורך ההיסטוריה שפכו את דמם עבור מים, מחצבים, נפט ואדמה פוריה. ספר זה מספר את הסיפור האפי על הקרב הממושך המתנהל מזה עשורים לשליטה במה שהיה למשאב הקריטי ביותר בעולם - טכנולוגיית השבבים, המיקרוצ'יפים. זהו ערוץ עימות נוסף של שתי הטוענות לכתר, ארצות הברית וסין.
אולי יפתיע אתכם לגלות שהשבבים הם הנפט החדש - המשאב העיקרי שבו תלוי העולם המודרני. הכוח הצבאי, הכלכלי והגיאופוליטי של היום תלויים לחלוטים במעגלי תקשורת ובמחשבים. מטילים ועד מיקרוגלים, מטלפונים חכמים ועד לשוק ההון - כל דבר חשוב מופעל על ידי שבבים.
ההיסטוריון הכלכלי כריס מילר מסביר כיצד השבב קיבל תפקיד קריטי בחיי היום-יום המודרניים, וכיצד ניצחונה במלחמה הקרה ושלטונה הצבאי העולמי נגזרים מיכולתה להשתמש בכוח המחשוב בצורה יעילה יותר מכל כוח אחר. עד לאחרונה, ארצות הברית גם תכננה ובנתה את השבבים המהירים ביותר ושמרה על יתרונה כמדינה המובילה בתחום. אך כיום היתרון של אמריקה נחלש, והיא מאותגרת על ידי יריבים בטאיוואן, בקוריאה, באירופה והחמור ביותר, בסין. כפי שנחשף במלחמות השבבים, סין מוציאה מדי שנה יותר כסף על ייבוא שבבים מאשר על ייבוא נפט. היא משקיעה מיליארדים במשימת ייצור השבבים כדי להתקדם ולעקוף את אמריקה. אולי יתברר שלאמריקה יש מערכת חיסונית חזקה במיוחד, בדמות עוצמתה הכלכלית. ואולי לא.
שאיפותיה של סין והמודרניזציה הצבאית שלה הולכות יד ביד, שעה שאמריקה החלה להזניח רכיבים מרכזיים בהליך ייצור השבבים, מפקירה את הזירה ליריבתה המרה. המלחמה הקרה השנייה נמצאת, למעשה, בעיצומה. וכדי להבין את מצב הפוליטיקה, הטכנולוגיה והכלכלה הנוכחיים, אנו נדרשים תחילה להבין את תפקידם החיוני של השבבים. 

כריס מילר

כריס מילר

ד"ר כריס מילר מלמד היסטוריה בינלאומית בבית הספר פלטצ'ר באוניברסיטת טאפטס. את הדוקטורט קיבל מאוניברסיטת ייל. הוא מחברם של שלושה ספרים ומפרסם מאמרים רבים בניו יורק טיימס, בוול סטריט ג'ורנל ובאמצעי תקשורת מובילים אחרים, בהם הוא גם מצוטט לעתים קרובות. מילר הוא עמית בתוכנית קירקפטריק של מכון המחקר המשפיע AEI.

sub-book-10-smaller.pngsub-book-9-smaller.pngsub-book-8-smaller.pngsub-book-7-smaller.pngsub-book-6-smaller.pngsub-book-5-smaller.pngsub-book-4-smaller.pngsub-book-3-smaller.pngsub-book-2-smaller.pngsub-book-1-smaller.png
sub-book-10-smaller.pngsub-book-9-smaller.pngsub-book-8-smaller.pngsub-book-7-smaller.pngsub-book-6-smaller.pngsub-book-5-smaller.pngsub-book-4-smaller.pngsub-book-3-smaller.pngsub-book-2-smaller.pngsub-book-1-smaller.png

הצטרפו עכשיו לספריית המנויים
וקבלו את ספרי שיבולת במחיר מיוחד ולפני כולם!

ספריית שיבולת מובילה את השיח הלאומי עם עשרות ספרים פורצי דרך. אלפי המנויים שלנו מקבלים חמש פעמים בשנה חבילה רעיונית, בה שני ספרים ממיטב ההגות העולמית