היא מדינת ישראל

מאחורי הקלעים של לידת המדינה

Back

"לפיכך נתכנסנו, אנו חברי מועצת העם, נציגי הישוב העברי והתנועה הציונית, ביום סיום המנדט הבריטי על ארץ-ישראל, ובתוקף זכותנו הטבעית וההיסטורית ועל יסוד החלטת עצרת האומות המאוחדות אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל"

את הדברים שהשמיע דוד בן גוריון בצהריי יום שישי, ה' באייר תש"ח, כולם מכירים. אך דרך החתחתים הפוליטית והאידיאולוגית נשארה עד כה כמוסה בארכיונים ובמסמכים ההיסטוריים. הספר היא מדינת ישראל, שיצא לאור השנה בהוצאת אוניברסיטת קיימברידג', בא לגשר על הפער הזה: הוא הפעם הראשונה שבה נחשפת המחשבה ההיסטורית והמדינית שבבסיס הטקסט המכונן של מדינת ישראל. באמצעות הצגה וניתוח של טיוטות הכרזת העצמאות, ניל רוגצ'בסקי ודב זיגלר בוחנים את הדילמות הפוליטיות והתיאורטיות שעמן התמודדו מייסדי המדינה בעת שהתכוננו להכריז על הקמת המדינה.

זו היתה שעה היסטורית חד פעמית. נושאים רבים ולוהטים דרשו הכרעה: החל בניהול המלחמה, אסטרטגיה גיאופוליטית, הישרדות ודיפלומטיה, ועד טבען של זכויות אזרח, יחסי דת ומדינה ומשמעותה של ריבונות פוליטית. תוך דיון דקדקני בגלגולן של הטיוטות השונות, הספר חושף כיצד העמדות בנושאים המגוונים הללו נידונו וניסו לבוא לידי ביטוי, עד ההחלטה על הנוסח הסופי שהקריא ראש הממשלה הראשון.

דב זיגלר | ניל רוגצ'בסקי

דב זיגלר הוא כלכלן שווקים פיננסיים בקבוצת הבנקאות והשווקים העולמית של Scotiabank בניו יורק. לפני שהצטרף ל- Scotiabank, מר זיגלר היה שותף בחברת ניהול קרנות קנדית, והחזיק במלגת הוראה באוניברסיטת מקגיל, במחלקה ללימודי צפון אמריקה. הוא גם קיבל מלגת מחקר במרכז שלם ועבד כאנליטיקאי במחלקת ההגנה הלאומית של קנדה. הוא בעל תואר שני מבית הספר ללימודים בינלאומיים מתקדמים באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, תואר ראשון (בהצטיינות) מאוניברסיטת מקגיל, והיה עמית ASPER באוניברסיטה העברית. כמו כן, הוא סגן יו"ר פסטיבל באך במונטריאול.

ניל רוגצ'בסקי הוא סגן מנהל ועמית מחקר במרכז שטראוס לתורה ומחשבה מערבית בישיבה-יוניברסיטי, שם הוא חוקר ומלמד לימודי ישראל ופילוסופיה פוליטית. כתיבתו הופיעה בוול סטריט ג'ורנל, בעיתון הארץ, ובפרסומים יוקרתיים רבים נוספים. בימים אלה הוא משלים ספר נוסף על הקמת מדינת ישראל. הוא בעל תואר ראשון מאוניברסיטת מקגיל, תואר שני מאוניברסיטת טורונטו ותואר דוקטור מאוניברסיטת קיימברידג'.

sub-book-10-smaller.pngsub-book-9-smaller.pngsub-book-8-smaller.pngsub-book-7-smaller.pngsub-book-6-smaller.pngsub-book-5-smaller.pngsub-book-4-smaller.pngsub-book-3-smaller.pngsub-book-2-smaller.pngsub-book-1-smaller.png
sub-book-10-smaller.pngsub-book-9-smaller.pngsub-book-8-smaller.pngsub-book-7-smaller.pngsub-book-6-smaller.pngsub-book-5-smaller.pngsub-book-4-smaller.pngsub-book-3-smaller.pngsub-book-2-smaller.pngsub-book-1-smaller.png

הצטרפו עכשיו לספריית המנויים
וקבלו את ספרי שיבולת במחיר מיוחד ולפני כולם!

ספריית שיבולת מובילה את השיח הלאומי עם עשרות ספרים פורצי דרך. אלפי המנויים שלנו מקבלים חמש פעמים בשנה חבילה רעיונית, בה שני ספרים ממיטב ההגות העולמית